MÚR - Múr
Pětice mladíků, co na obalu alba vypadá jako chlapecká kapela z devadesátek, vybublala z islandského podzemí s pozoruhodně vyspělým materiálem. „Múr“ se pohybuje někde na pomezí progresivního metalu, doomu a post-metalu. Výborné album.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ze stromů vítr sfoukává poslední listí, teploty se blíží k bodu mrazu a mlha halí přístupové cesty do města. Radar pátrající po doommetalových nahrávkách tak jede mnohem intenzivněji než po zbytek roku. Minulý týden se ozval signál z východní Francie. Zrovna o francouzské scéně nemám nejlepší přehled, přesto se tam pár kapel v mém oblíbeném doom/gothic žánru najde. Mnohem raději upírám zrak, respektive sluch, daleko na sever či severovýchodně. Ovšem pokud se mi dostane do rukou nahrávka kapely jako jsou LYING FIGURES, kteří se pro inspiraci obrací stejným směrem, samozřejmě zbystřím.
Přiznávají inspiraci kapelami jako KATATONIA a SATURNUS, takže to ignorovat nemohu a dle prvotního poslechu ani nechci. LYING FIGURES jsou kapela, která působí už poměrně dlouho (od roku 2012 a předtím ještě pár let coby INSANITY PRELUDE). Nicméně v průběhu posledních několika let, kdy se připravovalo aktuální album, skupinu opustila většina členů a zůstalo pouze tvůrčí duo, které album nahrálo. Jejich hudba je inspirována útrpným uměním, šílenstvím a dalšími obskuritami. Doporučuji k poslechu i minulé album, které chvílemi vyvolává dojem, že bylo nahráváno v sanatoriu pro choromyslné. Mimochodem „Lying Figures“ je údajně druh příšery ze hry Silent Hill 2. Čím se vyznačovala nevím, k tomuto tématu by snad měl více co říct náš herní specialista RIP.
Ač roční doba i nálada byla nastavená správně, při prvních posleších bylo obtížné dostat se pod hudební kůži této nahrávky. Až posléze se ukázalo, že tady žádná kůže není. Je to jako tělo zčásti svlečené z kůže a natažené na mučící nástroj, střeva vyvržená, kosti trčící z masa ven. Nahrávka má zvláštní zastřený zvuk. A v neposlední řadě, kapela nepoužívá klávesy, v písních nejsou žádné studiové zvukové atmosférické efekty či jiná produkční změkčovadla. Přístup je dřevní, syrový. Nedočkáme se podbízivých melodií, je to poctivá hoblovačka, od hutných, ostrých deathových rifů až po klasické umíráčky.
Předchozí album bylo více v klasickém doomu. Určitě bylo zajímavé a zvlášť skladby, které se zabývaly chorými mozky, sanatoriem a podobnými tématy, měly správnou atmosféru svíravých úzkostných pocitů, ale místy bylo až moc utahané. Jestli se v něčem LYING FIGURES za ta léta posunuli, je to dynamika skladeb. Četné rytmické změny dělají z death/doomového základu živý organismus, který se kroutí a mění. Death/doom škatulka je tu zcela oprávněně, co skladba, to přecházení mezi těmito žánry. Od ponurých depresivních tónů až k rychlým hutným riffům. Od čistého, naléhavého hlasu až po brutální chrapot umrlce. A především co skladba, to zajímavý materiál. Je to doom metal, který nenudí. Škoda, že kapela je nyní neúplná a žádné turné ani koncerty nejsou v plánu. Doommetalové koncerty nebývají nejzábavnější, ale zrovna materiál z desky „Inheritance“ si dovedu představit, že dokáže strhnout. Každopádně si LYING FIGURES znamenám mezi kapely, které rozhodně stojí za pozornost.
Death/doom z východní Francie, který je postavený na poctivé kytarové práci. Syrový zvuk a četné rytmické změny jej staví na trochu jinou kolej než klasické doomové kapely. Není to uhlazený studiový materiál, je to živý organismus, který se kroutí a mění. A především - je to doom metal, který nenudí.
7 / 10
Frédéric Simon
- zpěv, basa
Matthieu Burgaud
- kytara
1. Nothing to Claim
2. Addicted to Negativity
3. Euphoria and Misery
[video]
4. Watch Me Fall
5. A Great Void
6. And Nothing to Give
7. Death into Heredity
8. Self Hatred
9. Remembrance
10. Contemptus Mundi
Inheritance (2024)
The Abstract Escape (2017)
Datum vydání: Čtvrtek, 14. listopadu 2024
Vydavatel: Meuse Music Records
Stopáž: 55:57
Tohle je psychedelická bestie, která je mnohem dusnější než cokoliv z minulosti. A jde vám po krku. Pomalu, ale pevně a vytrvale. Aneb opravdu šťavnatá porce halucinogenního, technického a lehce bizarního disso death metalu.
Je to vskutku těžký poslech. Přesně takový, jaký u takto pojaté nahrávky má být. Zvuk se opravdu povedl. Je těžký, má tlak a výrazně se podílí na faktu, že vám deska nedá nic zadarmo. Pakliže jí dáte šanci, odměna v podobě jedinečné žánrovky se dostaví.
Jen málokdy tak dokonale jméno kapely přiléhá jak na styl, tak na zvuk. Amák vyrobil naprosto tučný bažinatý sound, který skvěle funguje s hudbou i vokálem rozkročeným mezi skřehotavou black metalovou polohu a čistý zpěv trochu evokující například Načevu.
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.